HORAL WEEKEND 2017

O tom, že to počas druhého augustový víkedu žilo v podtatranských mestách Svit a Poprad cyklistikou vie takmer každý milovník horskej cyklistiky. Konal sa tam totiž už 18 ročník známeho MTB maratónu ŠKODA HORAL MTB MARATÓN, ktorý je, nielen na Slovensku, považovaný za jeden z najkrajších, ale aj najťažších maratónov v Európe.

Maratón HORAL však nebol jediným lákadlom tohto víkendu. Poďme však pekne po poriadku.

HORAL ELIMINATOR

Svitský Horal, dnes už legendárne preteky v horskej cyklistike, ktoré tohto roku dovŕšili „dospelosť“, sa tentokrát rozšírili o Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike a pribudla aj úplne nová disciplína ELIMINATOR

Eliminátor sa pomaly stáva súčasťou špičkových svetových a európskych pretekov. Aj v rámci Majstrovstiev Európy pod Tatrami sa v piatok 11. augusta v Poprade uskutočnili tieto atraktívne preteky v horskej cyklistike. Šprintérska trať mala dĺžku 660 metrov a bola koncipovaná ako vzrušujúce mestské preteky, pri ktorých bola skvelá divácka kulisa. Finále týchto zaujímavých vyraďovacích pretekov bolo v podvečerných hodinách, čo ešte viac zatraktívnilo ich atmosféru.

ŠKODA HORAL MTB MARATÓN

Krátko z histórie Horala

Prvý ročník maratónu, sa konal v roku 2000. Keďže sa jednalo o „pokusný ročník“ bol maximálny počet účastníkov stanovený správou NP Nízke Tatry na 50. Pri druhom ročníku sa počet účastníkov zastavil na čísle 220 a po prvý krát bola použitá myšlienka rodinnej trasy DEJZI. Počasie HORALovi v roku 2001 neprialo a rozbahnené trate dali cyklistom poriadne zabrať.

Ak si niekto v predchádzajúcom ročníku myslel, že horšie počasie už nemôže byť, tak sa veľmi mýlil. Pred tretím ročníkom začalo intenzívne pršať týždeň pred štartom a prestalo až večer po maratóne. Bahno a potoky vody zmenili maratón pre 190 statočných na cyklistické galeje. Napriek tomu, že sa o HORALovi začalo medzi cyklistami hovoriť ako o maratóne, na ktorom stále prší, získal aj povesť jedného z najkvalitnejších a najkrajších maratónov u nás.

Štvrtý ročník ako keby chcel všetkým vynahradiť predchádzajúce trápenia. Ideálne počasie, rekordná účasť ( 430 cyklistov), podarená voľba nového centra preteku, skvelá atmosféra. To všetko a mnoho ďalších drobností urobilo z HORALa skutočný sviatok horskej cyklistiky na Slovensku.

V rámci piateho ročníka „HORALa“ v roku 2004 boli súčasťou  Horala historicky prvé Majstrovstvá Slovenska v MTB maratóne.

Počet účastníkov má z roka na rok stúpajúcu tendenciu. V poslednom ročníku bol počet dospelých účastníkov 845 z desiatich európskych krajín + Austrálie. Početná účasť domácich aj zahraničných cyklistov opäť potvrdila, že HORAL patrí medzi najobľúbenejšie cyklomaratóny na Slovensku.

Uplynulý ročník

Vo Svite, sa v sobotu 12. augusta konal klasický maratón Horal, už po 18. krát. Na výber bol opäť klasický mix tratí vrátane najdlhšieho 134 km variantu s tradičným názvom Krejzi. Ostatné trasy boli odstupňované podľa náročností takto: cca 73 km dlhý variant Lejzi s prevýšením 1800m a ešte kratšie Senzi (43km, 1300m prevýšenie), Ízi (20km v teréne) a Dejzi (17km po asfaltke s prevýšením 350m) pre rodinné tímy

Čerešničkou na torte a pýchou Horala je najvyšší bod trasy. Je ním 1948 m vysoká legendárna Kráľova Hoľa, ktorá je výzvou nielen pre Slovákov. Niektorí zahraniční účastníci ju nazvali Mont Ventoux Slovenska.

Preteky HORAL sú aj súčasťou seriálov: SLOVAK XCM TOUR, ŠKODA BIKE OPEN TOUR a aj medzinárodného seriálu INTERSPORT MARATHON SERIE.

UEC MAJSTROVSTVÁ EURÓPY V HORSKEJ CYKLISTIKE

Na elitných jazdcov, ktorí bojovali v nedeľu 13.augusta o tituly európskych šampiónov v rámci ME, čakla samozrejme najťažšia trasa Krejzi (134 km). Ženy a kategórie MASTERS od 40 rokov súťažili na trati Lejzi (73 km).

Už o ôsmej ráno v nedeľu vyrazilo na trať 103 pretekárov na 134 km dlhú trať s prevýšením viac ako 4500metrov v kategórií ELITE Majstrovstiev Európy horskej cykistiky. Bombónikom trate bola Kráľová hoľa /1948mnm/ so svojím nevypočítateľným svojským počasím. Aj tentokrát nesklamala. Na vrchole bolo 5°C, hmla a mokro. Pretekárom dala zabrať a možno tu niekde sa už rozhodovalo o víťazovi.

O niečo menej náročná, ale veľmi ťažká bola aj kategóri Mastrs a Women Elit na 78 kilometrovej trati s prevýšením 1800metrov na ktorú sa vydalo 141 pretekárov , aby bojovali o tituly majstrov Európy

Do cieľa prišlo 230 pretekárov a v  nedeľu o 15,00 odovzdali na pódiu ocenenia najlepším jazdcom ME UEC MTB XCM 2017

V elitnej kategórií na 134 km dlhej trati s prevýšením viac ako 4000metrov vyhral Portugalčan Tiago Ferreira s časom 5:43:49.5

Druhý bol majster sveta Rakúšan Alban Lakata s časom 5:43:49,5 a tretí prišiel do cieľa vo Svite Karl Platt z Nemecka s časom 5:47:00. Najlepší Slovák bol Martin Haring z Dukla Banská Bystrica s časom 6 hodín a 2 minúty a 10 sekund.
V kategórií Masters na trati dlhej 78 km vyhral Slovák Popradčan Ján Halík/1976/ z Norwit-Cyklomax Slovakia s časom 3:20.44,4. Druhý prišiel Čech Karel Hartl /1977/ o dve minúty horším časom. Zaujímavosťou je, že v sobotu absolvoval trať dlhú 134 km v rámci Horal pretekov a bol prvý. Tretí skončil Talian Gilberto Perini s časom 3:30:30,4<

Zo žien bola najrýchlejšia Rakúšanka Christina Kollmann /1980/ s časom 3:36.22, druhá bola Galícia Španielka Claudia Cortina Galicia /1986/- 3:43.09,1 a tretia bola Poľka Angelika Tazreiter/1987/ 3:43.14,8

Pretekov sa zúčastnilo 244 pretekárov /38 žien a 244 mužov/z 25 krajín. Celkovo bolo rozdaných viac ako 50 medailí, ktoré odovzdávali generálny sekretár UEC p. Enrico Della Casa, prezident SZC Peter Prívara, riaditeľ pretekov ing Ivan Zima a primátor mesta Svit ing. Miroslav Škvarek.

HORAL JUNIOR

Nechýbali ani preteky pre najmenších cyklistov v rámci seriálu pretekov Detská Tour Petra Sagana.

POĎAKOVANIE

Príprava tohto špičkového európskeho športového podujatia je už v plnom prúde a na jeho realizácií sa podieľajú desiatky ľudí. Počet dobrovoľníkov stúpol počas Horal víkendu až na 350 ľudí. Majstrovstá si prišli pozrieť aj zástupcovia Európskej cyklistickej federácie (UEC). Do Svitu prišiel generálny sekretár UEC p. Enrico Della Casa, ktorého doprevádzal Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky.