HORAL WEEKEND 2017

O tom, že to počas druhého augustový víkedu žilo v podtatranských mestách Svit a Poprad cyklistikou vie takmer každý milovník horskej cyklistiky. Konal sa tam totiž už 18 ročník známeho MTB maratónu ŠKODA HORAL MTB MARATÓN, ktorý je, nielen na Slovensku, považovaný za jeden z najkrajších, ale aj najťažších maratónov v Európe.

Maratón HORAL však nebol jediným lákadlom tohto víkendu. Poďme však pekne po poriadku.

HORAL ELIMINATOR

Svitský Horal, dnes už legendárne preteky v horskej cyklistike, ktoré tohto roku dovŕšili „dospelosť“, sa tentokrát rozšírili o Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike a pribudla aj úplne nová disciplína ELIMINATOR.

Okrem premiéry majstrovstiev Európy bol novinkou tohto ročníka aj piatkový program. Ten priniesol na popradské námestie adrenalín v podobe vyraďovacích pretekov Horal Eliminátor. Atraktívne mestské šprintérske vyraďovacie preteky štvoríc na 550 metrov dlhej trati zaujali nielen bikerov. Množstvo fanúšikov vytvorilo skutočne vynikajúcu atmosféru. Autorom trate bol dvojnásobný majster sveta
v cyklokrose Ondrej Glajza, ktorý pripravil zaujímavý okruh s umelými prekážkami a schodmi priamo na námestí v Poprade.
Najúspešnejšie sa individuálnymi kvalifikačnými jazdami a následným vyraďovacím pavúkom podarilo predrať Branislavovi Gašparíkovi.

LEGENDÁRNY HORAL

Krátko z histórie Horala

Prvý ročník maratónu, sa konal v roku 2000. Keďže sa jednalo o „pokusný ročník“ bol maximálny počet účastníkov stanovený správou NP Nízke Tatry na 50. Pri druhom ročníku sa počet účastníkov zastavil na čísle 220 a po prvý krát bola použitá myšlienka rodinnej trasy DEJZI. Počasie HORALovi v roku 2001 neprialo a rozbahnené trate dali cyklistom poriadne zabrať.

Ak si niekto v predchádzajúcom ročníku myslel, že horšie počasie už nemôže byť, tak sa veľmi mýlil. Pred tretím ročníkom začalo intenzívne pršať týždeň pred štartom a prestalo až večer po maratóne. Bahno a potoky vody zmenili maratón pre 190 statočných na cyklistické galeje. Napriek tomu, že sa o HORALovi začalo medzi cyklistami hovoriť ako o maratóne, na ktorom stále prší, získal aj povesť jedného z najkvalitnejších a najkrajších maratónov u nás.

Štvrtý ročník ako keby chcel všetkým vynahradiť predchádzajúce trápenia. Ideálne počasie, rekordná účasť ( 430 cyklistov), podarená voľba nového centra preteku, skvelá atmosféra. To všetko a mnoho ďalších drobností urobilo z HORALa skutočný sviatok horskej cyklistiky na Slovensku.

V rámci piateho ročníka „HORALa“ v roku 2004 boli súčasťou  Horala historicky prvé Majstrovstvá Slovenska v MTB maratóne.

Počet účastníkov má z roka na rok stúpajúcu tendenciu. V poslednom ročníku bol počet dospelých účastníkov 845 z desiatich európskych krajín + Austrálie. Početná účasť domácich aj zahraničných cyklistov opäť potvrdila, že HORAL patrí medzi najobľúbenejšie cyklomaratóny na Slovensku.

Uplynulý ročník

Vo Svite, sa v sobotu 12. augusta konal klasický maratón Horal, už po 18. krát. Na výber bol opäť klasický mix tratí vrátane najdlhšieho 134 km variantu s tradičným názvom Krejzi. Ostatné trasy boli odstupňované podľa náročností takto: cca 73 km dlhý variant Lejzi s prevýšením 1800m a ešte kratšie Senzi (43km, 1300m prevýšenie), Ízi (20km v teréne) a Dejzi (17km po asfaltke s prevýšením 350m) pre rodinné tímy.

Sobota patrila vo Svite už tradične Škoda Horal MTB Maratónu s už klasickými traťami, ktoré nikomu neostali nič dlžné. To platí najmä pre trať KREJZI s dĺžkou 134 kilometrov a prevýšením obdivuhodných 4 500 metrov, ktorá zavítala opäť aj na Kráľovu hoľu, ktorú niektorí zahraniční účastníci nazvali Mont Ventoux Slovenska.

Rovnakú trať okúsili v nedeľu aj tí najlepší európski bikeri. Najrýchlejšie zvládol trať KREJZI v sobotu Karel Hartl s časom 6:41:02 a spomedzi žien sa najlepšie darilo pretekárke z Maďarska Fanni Ringelhann s časom 8:45:38. Celkovo sa na štart v sobotu postavilo 872 bikerov, ktorým aj napriek nepriaznivej predpovedi napokon počasie prialo.

Preteky HORAL sú aj súčasťou seriálov: SLOVAK XCM TOUR, ŠKODA BIKE OPEN TOUR a aj medzinárodného seriálu INTERSPORT MARATHON SERIE.

UEC MAJSTROVSTVÁ EURÓPY V HORSKEJ CYKLISTIKE

Na elitných jazdcov, ktorí bojovali v nedeľu 13.augusta o tituly európskych šampiónov v rámci ME, čakla samozrejme najťažšia trasa Krejzi (134 km). Ženy a kategórie MASTERS od 40 rokov súťažili na trati Lejzi (73 km).

Už o ôsmej ráno v nedeľu vyrazilo na trať 103 pretekárov na 134 km dlhú trať s prevýšením viac ako 4500metrov v kategórií ELITE Majstrovstiev Európy horskej cykistiky. Na elitných cyklistov opäť čakala Kráľova hoľa so svojim navypočítateľným svojským počasím. Aj tentokrát nesklamala. Na vrchole bolo 5°C, hmla a mokro. Pretekárom dala zabrať a možno tu niekde sa už rozhodovalo o víťazovi.

O niečo menej náročná, ale veľmi ťažká bola aj kategóri Mastrs a Women Elit na 78 kilometrovej trati s prevýšením 1800metrov na ktorú sa vydalo 141 pretekárov , aby bojovali o tituly majstrov Európy

Do cieľa prišlo 230 pretekárov a v  nedeľu o 15,00 odovzdali na pódiu ocenenia najlepším jazdcom ME UEC MTB XCM 2017

V elitnej kategórií na 134 km dlhej trati s prevýšením viac ako 4000metrov vyhral Portugalčan Tiago Ferreira s časom 5:43:49.5. Druhý bol majster sveta Rakúšan Alban Lakata s časom 5:43:49,5 a tretí prišiel do cieľa vo Svite Karl Platt z Nemecka s časom 5:47:00. Najlepší Slovák bol Martin Haring z Dukla Banská Bystrica s časom 6 hodín a 2 minúty a 10 sekund.
V kategórií Masters na trati dlhej 78 km vyhral Slovák Popradčan Ján Halík/1976/ z Norwit-Cyklomax Slovakia s časom 3:20.44,4. Druhý prišiel Čech Karel Hartl /1977/ o dve minúty horším časom. Zaujímavosťou je, že v sobotu absolvoval trať dlhú 134 km v rámci Horal pretekov a bol prvý. Tretí skončil Talian Gilberto Perini s časom 3:30:30,4.

Zo žien bola najrýchlejšia Rakúšanka Christina Kollmann /1980/ s časom 3:36.22, druhá bola Galícia Španielka Claudia Cortina Galicia /1986/- 3:43.09,1 a tretia bola Poľka Angelika Tazreiter/1987/ 3:43.14,8

Pretekov sa zúčastnilo 244 pretekárov /38 žien a 244 mužov/z 25 krajín. Celkovo bolo rozdaných viac ako 50 medailí, ktoré odovzdávali generálny sekretár UEC p. Enrico Della Casa, prezident SZC Peter Prívara, riaditeľ pretekov ing Ivan Zima a primátor mesta Svit ing. Miroslav Škvarek.

Enrico Della Casa bol s traťou vo Svite spokojný: „Konečne sa preteky horskej cyklistiky vrátili opäť na horské trate. Posledné ročníky v Írsku, Nemecku a Lotyšsku boli viac na okruhoch ako v horách. Som rád, že sme spomedzi Európskych cyklistických veľmocí vybrali práve Slovensko.“

HORAL JUNIOR

Nedeľa patrila okrem majstrovstiev Európy aj detským pretekom Horal Junior, ktoré sú súčasťou Detskej Tour Petra Sagana. Záver podujatia patril okrem vyhlasovania výsledkov aj tombole, ktorá výhercov potešila hodnotnými cenami vrátane cyklokraťasov Petra
Sagana či bicykla od spoločnosti Velosprint. Nielen fantastické športové výkony bavili počas majstrovského víkendu množstvo divákov. Areál pretekov patril počas celého víkendu aj zábave a kultúre, nechýbali koncerty, atraktívna show Jána Kočiša – majstra sveta v cyklotriale – a množstvo sprievodných aktivít všetkých partnerov podujatia.

POĎAKOVANIE

Obrovská vďaka patrí organizátorom za bezchybnú organizáciu a perfektné značenie. Za to, že zabezpečili ochotných ľudí na občerstvovačkách a úžasnú atmosféru na trati. Na trati povzbudzovalo veľa ľudí a aj všetci regulovčíci, čo dodávalo energiu celému maratónu.

Príprava tohto špičkového európskeho športového podujatia sa samozrejme nezaobišla bez podpory reklamných partnerov. Spomedzi všetkých spomenieme aspoň generálnych partnerov ŠKODA a TIPOS.